#SaveФОП

2 grudnia 2020. Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała odroczenie terminu wprowadzenia kas fiskalnych dla osób fizycznych- przedsiębiorców (Фізична особа — підприємець, czyli: ФОП).

Ustawa zainicjowana przez Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wprowadziła obowiązek korzystania z kas fiskalnych od 1 stycznia 2022 r., wcześniej zakładano że nastąpi to a dniem 1 kwietnia 2021 r. Obowiązek dotyczy osób fizycznych- przedsiębiorców z grup podatkowych od drugiej do czwartej. Kasy fiskalne będą jednak nadal potrzebne przedsiębiorcom sprzedającym skomplikowane technicznie artykuły gospodarstwa domowego, leki i produkty medyczne, pośrednikom w obrocie nieruchomościami (kupno, sprzedaż, wynajem, wycena), a także produkującym i sprzedającym biżuterię. Zasady te nie mają zastosowania do pierwszej grupy podatkowej, w której najczęstszą działalnością jest handel detaliczny na rynkach.

Skąd ten nagły zwrot w polityce państwa? Przecież kontrola i sprawiedliwe opodatkowanie działalności gospodarczej były jednym z celów ekipy reformatorów. Nie tak dawno, bo 17 października Prezydent Zełenski podpisał ustawę o wykorzystaniu kas fiskalnych w sferze handlu, żywienia i usług. Ustanowiono obowiązek stosowania rejestratorów płatności, jednocześnie umożliwiając osobom fizycznym- przedsiębiorcom korzystanie z „bezpłatnych kas fiskalnych” w formie aplikacji na smartfonach, tabletach i komputerach. Programy udostępniało państwo.

Na początku listopada grupa deputowanych do Rady Najwyższej, powołując się na negatywny wpływ pandemii na gospodarkę, zwłaszcza na sytuację małych i średnich firm, próbowała opóźnić termin wprowadzenia kas fiskalnych. Przegrali jednak głosowanie w Radzie, co wywołało starcia z policją pod budynkiem parlamentu. 17 listopada zgromadziło się tam wiele osób, trzymających białe flagi z napisem #SaveФОП.

Głosowanie w dniu 1 grudnia zamyka – a może odracza- konflikt.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn