Ukroboronprom kontra Minstrategprom

25 listopada 2020 r. Rozpoczęła się publiczna rywalizacja między Ministerstwem Strategicznych Gałęzi Przemysłu i koncernem Ukrobornprom. Ministerstwo blokuje ustawy, koncern w szybkim tempie prywatyzuje majątek swych przedsiębiorstw.

Kierownictwo Ukroboronpromu zarzuciło Ministerstwu Strategicznych Gałęzi Przemysłu (Minstrategprom) ingerowanie w swoją działalność, ograniczanie przebudowy koncernu oraz blokowanie reformy sektora przemysłu obronnego. Resortowi zarzucono m.in. brak opracowania strategii sektorowej oraz zasad polityki własnościowej koncernu, nierozwiązanie problemów producentów w kwestii cen i gwarancji państwowych oraz blokowanie kluczowych projektów ustaw. Ostatni punkt jest szczególnie ważny, gdyż brak przepisów ustawowych stoi to na przeszkodzie w przyciąganiu zagranicznych inwestycji oraz współpracy z zagranicznymi firmami z państw NATO. Jak zaznacza Mustafa Najem, dyrektor koncernu ds. aktywów, projekt ustawy o reformie koncernu był zarejestrowany w Radzie Najwyższej jeszcze w czerwcu, jednak od tego czasu Minstrategprom wstrzymuje dalsze prace nad nim. Dodał, że to już 77 wersja projektu tej ustawy. Ponadto Ministerstwo domaga się zmian kadrowych na kluczowych stanowiskach w koncernie i w przedsiębiorstwach mu podległych. Ihor Fomenko, p.o. dyrektora generalnego Ukroboronpromu, podkreślił, że kierownictwo koncernu wspiera działalność Minstrategpromu, jednak występuje przeciwko ingerowaniu w działania wewnętrzne spółki.

Natomiast Oleg Uruski, Minister ds. Strategicznych Gałęzi Przemysłu, wskazuje, że ze strony pewnej części zarządu Ukroboronpromu trwa kampania przeciw wysiłkom Ministerstwa. Uruski odniósł się także do niedawnego skandalu wokół powołania rady nadzorczej w Antonowie. Minister zaakcentował, że większość wakatów w niej miała zostać obsadzona przez przedstawicieli koncernu. Więcej o tym w artykule „Black Hawk, Mielec, Antonow”. Uruski dodatkowo poinformował, że w tym roku Antonow przekazał do Ukroboronpromu ponad 150 mln UAH, co jest nieakceptowalne z uwagi na trudny stan finansowy tego przedsiębiorstwa. W poprzednich latach odliczenia Antonowa na rzecz koncernu wahały się od 23 do 37 milionów UAH rocznie.

Jak informuje portal Defence Express, w 2020 r. koncern Ukroboronprom przyjął prawa własności do wielu obiektów nieruchomości, które wcześniej należały do przedsiębiorstw z sektora obronności wchodzących w jego skład. Na początku 2019 roku koncern posiadał jedynie przestrzeń własnego biura w Kijowie, lecz w tej chwili ma on ponad 220 obiektów, których łączna wartość samej ziemi sięga kilku miliardów UAH. Koncern nie przyjął całkowitej kontroli nad żadnym przedsiębiorstwem, a jedynie uzyskał prawa własności do części ich majątku. Wśród nowych aktywów koncernu warto wyróżnić Charkowskie Biuro Konstrukcyjne Inżynierii Mechanicznej im. Morozowa oraz Fabrykę im. Małyszewa (sprzęt ciężki i pojazdy opancerzone), którym odebrano prawo własności ponad 630 tys. m kw. powierzchni produkcyjnej. Innym przykładem jest Antonow, który pozbył się praw własności związanych z 3 hangarami lotniczymi. Ponadto w częściowej własności Ukroboronproma znalazły się m.in. Zoria-Maszprojekt, Lwowskie Zakłady Lotnicze, Żytomierskie Zakłady Pancerne oraz dziesiątki innych przedsiębiorstw w całym kraju.

Warto zaznaczyć, iż w tej chwili koncern wykonuje 36 proc. całych zamówień obronnych państwa. Zysk netto Ukroboronproma za trzy kwartały 2020 roku wyniósł 24,6 mld UAH, czyli wzrost o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (22,5 mld UAH w 2019 roku).

Valentyn Honcharenko

Facebook
Twitter
LinkedIn