Słodka Ukraina

19 listopada 2020. Ukraina wyprzedziła Chiny i stała się liderem w eksporcie miodu do Unii Europejskiej.

W okresie styczeń-sierpień 2020 roku wielkość dostaw miodu ukraińskiego do UE wzrosła o 16 proc. (w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku), a z Chin – spadła o 19 proc. Dlatego Ukraina stała się liderem w dostawach miodu do Unii Europejskiej – podkreśliła Anna Burka, krajowa ekspertka ukraińskiej branży miodowej.

Burka powiedziała, że według wstępnych danych grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w 2020 roku w UE zbiory miodu spadły o 40 proc. z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. W Europie Wschodniej i Południowej spodziewany jest bezprecedensowy spadek produkcji słodkich produktów, a dostępność jego niektórych gatunków, takich jak miód akacjowy, będą  ograniczone. Na Węgrzech zbiór miodu akacjowego stanowił zaledwie 10 proc. normalnego zbioru. Znaczący spadek produkcji miodu odnotowano również w Portugalii (minus 80 proc.) i we Włoszech (na południu z  minus 70 proc. do minus 80 proc.).

Można więc spodziewać się wzrostu cen miodu, choć obecnie w wiodących krajach importujących obserwuje się tendencję spadkową cen.

Dwa główne zagrożenia dla rynku to brak jasnego oznakowania pochodzenia miodu oraz trudność w wykrywaniu podrabianych produktów.

UE jest drugim co do wielkości producentem i największym importerem miodu na świecie. Głównymi krajami produkującymi są Rumunia, Hiszpania, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska, Francja i Grecja. W UE jest 650 000 pszczelarzy, którzy zarządzają 18 milionami uli.

W 2019 roku Ukraina znalazła się w pierwszej trójce światowych eksporterów miodu, po Chinach i Argentynie. Ukraińskie pszczoły „wyprodukowały” około 100 000 ton miodu, co stanowiło około 5 proc. światowego eksportu, 90  proc. ukraińskiego eksportu miodu to miód słonecznikowy. Importują go tradycyjnie Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

OT

Facebook
Twitter
LinkedIn