Wybory lokalne w Ukrainie

26 października 2020. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza, frekwencja w wyborach lokalnych w Ukrainie 25 października wyniosła 36,88 procent.

Najwyższa frekwencja była w obwodzie tarnopolskim – 44,68 proc., najniższa w Doniecku – 31,67 proc.

W wyborach lokalnych, równo pięć lat temu, 25 października 2015 roku frekwencja wyniosła 46,62 proc.

W wyborach parlamentarnych w lipcu 2019 wyniosła frekwencja 49,84 proc.

W wyborach prezydenckich wiosną 2019 roku frekwencja wyniosła: w pierwszej turze – 63,52 proc., w drugiej turze – 61,37 proc.

Te wybory odbyły się w warunkach pandemii COVID-19, w reżimie epidemicznym. Według sondaży socjologicznych jeden na pięciu wyborców nie głosował ze względów zdrowotnych, a co siódmy nie wiedział, na kogo głosować.

Wybierano deputowanych do rad gromadzkich, osiedli i rad miejskich oraz przewodniczących tych rad w tym burmistrzów miast. W większości miast powyżej 75 tysięcy mieszkańców burmistrzowie zostaną wybrani w drugiej turze, gdyż w pierwszej nie uzyskali poparcia większego niż 5O procent.

W Kijowie na czele wyścigu uplasował się Witalij Kliczko, zyskuje 47,8 proc. głosów. O urząd burmistrza miasta będzie z nim konkurował Ołeksandr Popow, kandydat Platformy Opozycyjnej – Za Życie, który z 8,6 proc. głosów zajął drugie miejsce. Kandydatka rządzącej partii Iryna Wereszczuk dostała 8 proc. poparcia.

W Charkowie nie odbędzie się druga runda. Urzędujący burmistrz Giennadij Kernes uzyskał (wg exit pool ) 57,9 głosów, podczas kolejny kandydat ma 12,12 proc. głosów. Kandydat związany ze „Sługą Narodu” był trzeci w tej rywalizacji.

SONDAŻ

Prezydent Wołodymyr Zełenski zainicjował sondaż opinii, który Grupa Socjologiczna Rating przeprowadziła równolegle z wyborami lokalnymi. W sondażu zadano pięć pytań, które w opinii części ekspertów i polityków mogły wpływać na preferencje wyborcze w dniu 25 października.

  • Pomysł dożywotniego pozbawienia wolności za korupcję na szczególnie dużą skalę poparło 81 proc. respondentów.
  • Za utworzeniem specjalnej strefy ekonomicznej na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego zagłosowało 45 proc. badanych.
  • Prawie wszyscy głosowali za zmniejszeniem liczby deputowanych do 300 – 95 proc. respondentów.
  • Pomysł legalizacji marihuany do celów medycznych w celu zmniejszenia bólu u pacjentów w stanie krytycznym poparło 70 proc. uczestników sondażu.
  • Za prawem Ukrainy do korzystania z gwarancji bezpieczeństwa określonych w Memorandum Budapeszteńskim (podpisane 5 grudnia 1994 roku przez prezydentów USA, Rosji i Ukrainy oraz premiera Wielkiej Brytanii) w celu przywrócenia suwerenności państwowej i integralności terytorialnej głosowało 78 proc. ankietowanych.

O znaczeniu wyborów lokalnych i reformie decentralizacji w Ukrainie mówiła Diana Barynowa w wypowiedzi dla naszego portalu.

(Red.)

Facebook
Twitter
LinkedIn