Åslund rezygnuje i krytykuje

28 września 2020. Anders Åslund, wybitny ekonomista, po dwóch latach pracy zrezygnował z funkcji niezależnego członka Rady Nadzorczej Ukrzaliznyci. Ogłosił to na łamach dziennika „Kyiv Post”.

Napisał, między innymi: „byłem wdzięczny za ten zaszczyt i służyłem jak najlepiej mogłem, ale obecnie czuję się zmuszony do rezygnacji. (…) Podstawowym problemem jest to, że prezydent i jego głośni deputowani nie wierzą w dobry ład korporacyjny. Od prezydenta (jedynego ukraińskiego prezydenta, z którym się nie spotkałem), otrzymujemy tylko krytykę i przeszkody”.  Przypomniał, że członkowie rady nie otrzymują wynagrodzenia od 1 kwietnia, nie mają ubezpieczenia od odpowiedzialności zarządczej i często obserwowali, jak menadżerowie ignorowali ich zalecenia.

Åslund jest obecnie Senior Fellow w Atlantic Council. W latach 1994-1997 pracował jako doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Łeonida Kuczmy. W latach 1998-2004 doradzał prezydentowi Kirgistanu Askarowi Akajewowi. Od 2009 roku był nieformalnym doradcą premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa. Dombrovskis był premierem do 2014 roku.

W 2016 roku Åslund został powołany do rady nadzorczej banku Kredyt Dnipro, należącego do ukraińskiego miliardera Wiktora Pinczuka.

Red.

Facebook
Twitter
LinkedIn