Słowa i kurs USD

11 lipca 2020. Wieczorem, 10 lipca, przy kasach banków Ukraińcy mogli kupić 1 USD za 27-27,2 UAH zaś 1 EUR za 30,4- 30,7 UAH. Komentatorzy twierdzą, że hrywna ustabilizowała się, choć polityka temu nie sprzyjała.

Ostatni tydzień zakończył się największym skokiem kursu od czasu wprowadzenia kwarantanny.

Po środzie, 2 lipca, kiedy Gubernator Narodowego Banku Ukrainy ( NBU) Yakov Smoliy ogłosił swoją rezygnację z powodu “presji politycznej”,  kurs dolara wzrósł o 37 centów w ciągu jednego dnia, a NBU musiał ugasić panikę nadzwyczajną  sprzedażą 150 milionów USD.  Sytuacja szybko się uspokoiła i tak może być w czasie wakacji.

Prezydent Vladimir Zelensky powiedział 8 lipca na spotkaniu z przedsiębiorcami w Czerniowcach, że jest niezadowolony z nadmiernie silnej hrywny. Cytat ( za Interfax- Ukraine) : „Fakt, że przedsiębiorstwa nie otrzymały milionów z powodu tego kursu i są zamknięte – to prawda. Walczymy z tym od początku mojej kadencji, od lata (2019). Wszyscy wokół nas mówili nam, że mamy niezależny bank. Tak, popieramy niezależność Narodowego Banku Ukrainy, ale powiedzieliśmy wszystkim, jak tu żyć, jeśli mamy nawet budżet obliczony w wysokości 30 hrywien za USD.”

Po rezygnacja Gubernatora NBU Ministerstwo Finansów Ukrainy zrezygnowało z emisji euroobligacji o wartości 1, 75 mld USD. Decyzję pochwalił Smoliy: “Ministerstwo Finansów zareagowało bardzo poprawnie. Gdyby pieniądze poszły, zanim inwestorzy dowiedzieli się o rezygnacji prezesa NBU, doszłoby do jeszcze większego skandalu. Byłoby to postrzegane przez inwestorów jako oszustwo, z tym znaczeniu, że Ministerstwo Finansów wiedziało o rezygnacji, ale inwestorzy nie.”

W nadchodzącym tygodniu spodziewać się można wyznaczenia kandydata na Gubernatora NBU, zatwierdza go Rada Najwyższa , a ta od 17 lipca zaplanowała wakacje parlamentarne.

DSz

Facebook
Twitter
LinkedIn