Bilans 100 dni i prognoza

17 czerwca 2020. Wzrost handlu i produkcji w Ukrainie już w czwartym kwartale bieżącego roku prognozuje Ministerstwo Rozwoju Gospodarki, Handlu i Rolnictwa Ukrainy. To informacja z  konferencji prasowej ministra Igora Petrashko z okazji  100 dni pracy nowego Gabinetu Ministów.

“Widzimy, że  otwierane są placówki handlowe, intensyfikują się relacje pomiędzy obwodami. Wszystko aktywizuje się. Dlatego w trzecim kwartale roku oczekujemy na poprawę sytuacji w sferze produkcji, handlu i świadczenia usług. Natomiast w czwartym kwartale – na wzrost gospodarki ukraińskiej, pod warunkiem, że liczba przypadków zachorowań na COVID-19 nie będzie wzrastać” – powiedział Petrashko.

Przypomnijmy, że wcześniej Premier Ukrainy Denys Shmygal informował o przygotowaniu rządowego programu działań, w którym uwzględniono spadek PKB o 4,8 proc. i wzrost gospodarczy w drugiej połowie 2020 roku.

“Zgodna  prognoza Międzynarodowego Funduszy Walutowego, Ministerstwa Gospodarki i  światowych think tanków to  4,8 proc. spadku PKB Ukrainy w tym roku.

W porównaniu ze wzrostem gospodarczym w ubiegłym roku na  poziomie 3,7 proc. różnica wynosi 8,5 proc. PKB. Tym niemniej oczekujemy, że od drugiej połowy tego roku gospodarka będzie stopniowo rosła” – zaznaczył szef rządu.

(SZ)

Facebook
Twitter
LinkedIn