UNIT City – gniazdo innowacji

5 grudnia 2019. Ukraińskie talenty nie muszą szukać szczęścia w Dolinie Krzemowej. W Kijowie, na terenach po zakładach motoryzacyjnych, powstaje UNIT.City. To park innowacji, który ma być bramą do sceny technologicznej Ukrainy. Usługi IT są w pierwszej trójce ukraińskiego eksportu.

108 firm

Tyle podmiotów w grudniu 2019 roku pracowało w trzech budynkach i centrum co-workingowym  UNIT. W 2020 roku rezydentami będzie 150 firm. W 2025 roku UNIT.City będzie miało 870 000 metrów  kwadratowych powierzchni biurowej, edukacyjnej, mieszkalnej i laboratoriów.

Vasyl Khemlnytski jest inicjatorem i głównym inwestorem UNIT.City.

W założeniu projektu chodziło o coś więcej niż biura dla start-upów. Przestrzeń do życia, do pracy i do mieszkania, warunki dla współpracy i dla badań innowatorów tworzą unikalny ekosystem. Już obecnie 60 procent firm-rezydentów UNIT.City ogłosiło wspólne projekty z innymi rezydentami.

Czym zajmują się rezydenci UNIT.City?

Ta lista specjalizacji wywołuje poznawczy ból głowy. Analiza i przetwarzanie różnych, zmiennych baz danych, czyli bigdata analysys. Internet rzeczy, czyli IoT. Zdecentralizowana i rozproszona baza danych, czyli blockchain. Wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość, czyli VR/ AR. Chmura obliczeniowa, w której aplikacja jest przechowywana i wykonywana na komputerach dostawcy usług, czyli SaaS.

UNIT Factory, czyli szkoła programowania dla 900 talentów informatycznych,

brzmi przy tym dość tradycyjnie. Ale to nie jest zwykła szkoła- przejmuje doświadczenie francuskiej École 42.  Jej studenci rozwiązują w zespołach skomplikowane problemy programistyczne. Spotykają się na wykładach i on-line z liderami technologii IT.

24/7, czyli przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu,

bez żadnych ograniczeń czasowych. W takim systemie pracuje nie tylko UNIT Factory, ale też całe UNIT.City . Powstały już punkty małej gastronomii, kończy się wyposażanie kantyny. Otwarto siłownię boisko do koszykówki. Rozpoczyna się sprzedaż mieszkań. Z możliwości stwarzanych przez  UNIT.City korzystają  też nie- rezydenci. Uczestniczą w konferencjach i dyskusjach związanych z innowacjami w różnych dziedzinach gospodarki i startupami.

Inspirujące miejsce, z dobrą energią.

Dariusz Szymczycha

Facebook
Twitter
LinkedIn